PODPORA PRO UKRAJINU 2022!

Ukrajinské matky a ukrajinské děti jsou nejzranitelnějšími oběťmi války na Ukrajině. Česká republika v maximální možné míře podpořila a přijala tisíce ukrajinských rodin. Naše jazykové centrum nezůstalo stranou a zahájilo velkolepou podporu právě v době, kdy Ukrajinci přijížděli denně. V jejich očích byla panika, zoufalství a zmatek… Psychický stav dětí byl obzvlášť znepokojivý…

První velká charitativní akce, Den dětí, se konala 17. dubna 2022. Jazykový institut ICJ spolu se zábavním parkem Krtkův svět přivítali malé Ukrajince a Ukrajinky a jejich rodiče fantastickou atmosférou a slavnostním programem. Krásně vyzdobený areál, velké množství herních koutků, profesionální animační tým, slunečné počasí – to vše přispělo k úspěchu této Akce. Na pódiu se odehrávala celá show: vystoupení talentovaných zpěváků a tanečních skupin rozdávala dobrou náladu. Více než 3000 ukrajinských uprchlíků se na několik hodin ponořilo do atmosféry bezstarostné radosti a dětského smíchu. Tímto rozsáhlým projektem jsme chtěli ukázat, že každá ukrajinská matka a každé ukrajinské dítě není samo. Že v nás mají oporu!

Obvykle všichni čekají na léto, aby si odpočinuli. Ale ne letos… Všichni jsme pochopili, že válka pokračuje, a ještě nějakou dobu trvat bude. Museli jsme pomoci Ukrajincům se integrovat a naučit se česky. Proto jsme zahájili bezplatný kurz češtiny pro děti. Více než 196 mladých lidí mělo v červenci a srpnu 2022 možnost učit se každý den česky. Kromě kvalitních vědomostí měli také možnost užít si kontaktů se svými vrstevníky, možnost navázat přátelství, aklimatizovat se v novém prostředí.

Pochopili jsme důležitost naší práce a viděli jsme, že děti se chtějí učit. Proto jsme v září 2022 spustili nový bezplatný adaptační kurz češtiny a volnočasových aktivit nejen pro teenagery, ale i pro děti od 3 let. Náš program trval čtyři měsíce a zúčastnilo se ho více než 1034 ukrajinských dětí. Teenageři navštěvovali naši pobočku v centru Prahy a děti trávily čas v parku Krtkův svět, kde na ně každý den čekali praví pávi a další zvířata, oblíbená hřiště, rozsáhlý výukový program cílený na adaptaci ukrajinských dětí do českého prostředí, hry ve vnitřních prostorách parku a terénu. Příjemným výsledkem je, že i malé děti po několika měsících začaly rozumět češtině bez překladu, přestože výuka probíhala uvolněnou hravou formou. A aby adaptace probíhala hladce, měli jsme vždy po boku ukrajinské asistenty. Matky nás informovaly o všech problémech, na co si dát pozor, jakou pomoc to či ono dítě potřebuje. Vždy jsme se snažili každému dítěti pomoci, aby se co nejrychleji přizpůsobilo životu v Čechách a v budoucnu chodilo do českých školek nebo škol.

A dle slov rodičů, jsme předčili jejich očekávání!

Na otázku, který den v týdnu mají naše děti nejraději, odpověděly bez váhání, že je to středa! Každou středu děti byly v očekávání odpoledního zábavného programu, na které byli pozváni animátoři. Nezapomenutelná setkání s Alenkou a Kloboučníkem, Piráty z Karibiku, setkání s kouzelníkem, den alchymie a magie, večírek s Huggy Wuggym…Moře zábavy, dárků a dětské oči zářící štěstím – tak vypadala naše středeční setkání. 

A 14. prosince se konala vánoční Akce, během níž se účastníci setkali se svými oblíbenými pohádkovými postavami, ozdobili vánoční stromeček kouzelnými hračkami, které s láskou vyrobili vlastníma rukama.

Každý si něco přál, ať se všem dětem jejich sny určitě splní!

Pro naše děti to byl těžký rok. Ještě těžší to však měly ukrajinské maminky, které musely na svá bedra naložit všechny starosti spojené s náhlým stěhováním do jiné země… Nečekanou, neuvěřitelnou zprávou pro všechny bylo, že právě pro naše maminky jazykový institut ICJ uspořádal další charitativní Akci velkého rozsahu “Šťastná máma – šťastné dítě”! Měli byste vidět, jak byly ukrajinské ženy vděčné za to, že se jim věnovala zvláštní pozornost.

20. listopadu 2022 se ženám z Ukrajiny v Praze se snad naplnil sen: profesionální líčení, slavnostní účesy, červený koberec, luxusní focení…  krásná živá hudba, útulná a příjemná atmosféra, lahodné pohoštění a šampaňské… Více než 100 ukrajinských matek se cítilo jako hvězdy – na několik hodin zapomněly na všechny své problémy. Děti se mezitím bavily pod dohledem profesionálních animátorů na hřištích oblíbeného parku Krtkův svět, kde se tato skvělá Akce konala.

Pro shrnutí výsledků roku 2022 bychom rádi uvedli několik konkrétních čísel:

jsme rádi, že jsme mohli více než 1230 ukrajinským dětem poskytnout možnost navštěvovat bezplatné kurzy českého jazyka a volnočasové aktivity.

Série charitativních akcí se zúčastnilo více než 4534 malých Ukrajinců a jejich rodičů. To jsou obrovská čísla. 

A pokud vezmeme v úvahu, že všechny projekty měly profesionální a srdečný přístup, můžeme si dovolit říci, že jazykový institut “ICJ”  v roce 2022 řádně přispěl k podpoře ukrajinských rodin, které byly nuceny odejít do zahraničí.

Zároveň děkujeme moc všem partnerům, kteří nám pomáhají uskutečňovat naše nápady.

Přejeme nám všem klid a mír! 

Přehrát video

Comments are closed.